Moda lat 60., czyli rewolucja w branży fashion

Szukaj
Szukaj
Ostatnie wpisy
Moda lat 60., czyli rewolucja w branży fashion

To czasy Beatlesów, hippisów i rockersów, w których ludzie zaczęli nosić zupełnie inne ubrania, fryzury i makijaże niż dotychczas. Mowa oczywiście o latach 60. XX wieku, kiedy to Mary Quant znacznie skróciła damskie spódniczki, a Yves Saint Laurent zaprojektował pierwszą kurtkę skórzaną. Zobacz, jak ubierały się wtedy kobiety i zainspiruj się tym awangardowym stylem.

Spódniczka mini, geometryczne wzory, proste kroje i duże okulary − to tylko niektóre elementy stylu tamtych lat.

Sukienki o prostym kroju

Pisząc o modzie lat 60. należy wspomnieć, że w 1957 roku zmarł Christian Dior, a więc projektant, który dotychczas wyznaczał trendy. W tej roli zastąpił go jego asystent – Yves Saint Laurent. Pierwsza kolekcja młodego Francuza, pod względem długości sukienek i spódnic do połowy łydki, nawiązywała do estetyki Diora. Wprowadził jednak kilka nowości: jego stroje miały kształt litery „A”, były niezwykle proste i rozszerzały się ku dołowi.

2602Sukienka koktajlowa CAVALLI CLASS, sukienka zwiewna MARELLA, sukienka codzienna MARELLA.

Sukienki i spódniczki mini – rewolucja w modzie

Przybliżając najważniejsze trendy lat 60., nie sposób nie wspomnieć o Mary Quant. W czasach, w których tworzyła ta brytyjska projektantka, młodzi ludzie coraz częściej komunikowali, że nie chcą wyglądać jak ich rodzice. Dziewczyny ubierały się jak swoje mamy, a więc nosiły ubrania ściśnięte w pasie, pończochy, rozkloszowane spódnice i wysokie obcasy. Mary postanowiła wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i stworzyła mini spódniczkę. Starsze pokolenia ze zgrozą patrzyły na tę kontrowersyjną długość. Jej kolekcje poza sukienkami i spódniczkami mini, wypełniały też luźne żakiety i buty z winylu.

Geometryczne wzory, makijaż i dodatki

Wpływ na modę lat 60. miała sztuka optyczna tzw. Op-Artu. Polegała ona na kompozycji czarno-białych wzorów geometrycznych, które wywoływały złudzenia optyczne. Projektanci zaczęli więc umieszczać na ubraniach paski, kwadraty, romby i wiele innych figur. Takie stroje sprawiały, że stylizacje stały się niezwykle nowoczesne, a ich dopełnieniem były duże okulary przeciwsłoneczne z często kolorowymi oprawkami. Nie bez znaczenia był również makijaż. Kobiety maksymalnie powiększały nim oczy, a usta pozostawiały w jakże modnej aktualnie kolorystyce nude.

2603

Ikony stylu lat 60.

Ponieważ w tamtym czasie pojawiło się wiele kontrowersyjnych trendów, kobiety potrzebowały przykładu i inspiracji na to, jak je nosić. Zaczął wtedy obowiązywać nowy kanon piękna: kobiece kształty ustąpiły miejsca nieco chłopięcym sylwetkom, a modną fryzurą były krótkie włosy. Jedną z najpopularniejszych w tamtym czasie kobiet była Twiggy – uosobienie wszystkich powyższych cech. Za jej przykładem panie nosiły rozkloszowane i kubełkowe płaszcze, a także kolorowe minispódniczki w zestawieniu z…butami na płaskiej podeszwie.

Dla Pań, które ceniły sobie elegancję, wzorzec stanowiła zaś żona Johna F. Kennedy’ego. Jackie nosiła proste kostiumy, składające się z luźnej spódnicy i marynarki. Na co dzień uwielbiała zestawiać spódniczki mini z klasyczną koszulą i półbutami na niewielkim obcasie, które dziś przywodzą na myśl mokasyny.

Subkultury

Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że na modę lat 60. duży wpływ miały subkultury. Sam Yves Saint Laurent, zainspirowany rockersami, zaprojektował pierwszą kurtkę skórzaną. Ważną grupą w drugiej połowie lat 60. byli hipisi, którzy to zapoczątkowali styl boho. Hipisowskie kobiety nosiły więc długie rozpuszczone włosy, kolorowe okulary przeciwsłoneczne, dzwony, ubrania w kwiaty o luźnym kroju.

Jak widzisz, moda lat 60. była zaskakująca, a ponieważ zatacza ona koło, aktualnie modnych jest wiele jej elementów. Proste kroje sukienek uznawane są za klasykę, duże okulary to niezbędnik trendsetterek, a styl boho regularnie pojawia się w kolekcjach projektantów. Jeśli więc podoba Ci się, jak wyglądały wtedy kobiety − śmiało się nimi inspiruj!

Podziel się