SZUKAJ

Slow fashion, czyli sztuka rozsądnego kupowania ubrań

2 min.

Na pewno znasz tę sytuację – skuszona wyprzedażami, pod wpływem impulsu, sięgnęłaś po jedną sukienkę czy bluzkę za dużo. Po niedługim czasie okazuje się, że nowy element garderoby nie spełnia Twoich oczekiwań – rzadko go zakładasz, a gdy się na to decydujesz, okazuje się, że nie pasuje do Twojego stylu, a na dodatek jest wykonany ze słabej jakości materiałów. Brzmi znajomo? Jeśli tak, i chcesz tego unikać, powinnaś zainteresować się ruchem slow fashion. Co to jest?

Tworzenie stylizacji z mniejszej liczby ubrań, bardziej świadome ich wybieranie oraz stawianie na ponadczasowe kolory i fasony – to najważniejsze założenia tej filozofii.

MODIVO WYPRZEDAŻ

Aby rozpocząć życie według zasad „powolnej mody”, powinnaś określić swoje potrzeby. Slow fashion to ograniczanie konsumpcyjnego podejścia do wyposażania garderoby. Nie chodzi jednak tutaj o zmniejszanie zawartości szafy do absolutnego minimum, a bardziej rozsądne podejście i wyzbycie się nawyku impulsywnego kupowania.

Określ więc, ilu par sukienek, spódniczek, spodni czy T-shirtów potrzebujesz. Regularnie rób porządki w szafie i ogranicz liczbę ciuchów tylko do takich, które faktycznie zakładasz. Zastanów się, w jakim stylu chcesz się nosić i dobieraj ubrania, które z powodzeniem się w niego wpiszą. Zdecyduj także, w których fasonach czujesz się (oraz wyglądasz) najlepiej i takie wybieraj ze sklepowych półek.

2790

Slow fashion to m.in. unikanie robienia zakupów pod wpływem impulsu

Modowy minimalizm to także zwracanie uwagi na jakość kupowanej odzieży. Orędowniczki filozofii slow fashion postulują rzadsze nabywanie nowych elementów garderoby, ale wybieranie takich wykonanych z wysokiej jakości, trwałych materiałów. Zanim więc zdecydujesz się na wybranie kolejnej sukienki lub koszuli, zwróć uwagę, z czego są wykonane. Stawiaj na naturalne tkaniny, jak bawełna, len czy wełna, a w przypadku butów i dodatków – na skórę naturalną. Są one nie tylko trwalsze od sztucznych odpowiedników, lecz także bardziej przyjazne dla skóry. Bierz pod uwagę również staranność wykonania danej części garderoby.

Aby ciuchy posłużyły Ci na długo, naucz się je odpowiednio pielęgnować. Stosuj się do zasad czyszczenia i prania podanych na metce oraz używaj wyłącznie przeznaczonych do tego celu środków. Pamiętaj o pastowaniu i impregnowaniu butów ze skóry licowej oraz nawilżaniu torebek z tego materiału.

2791

Odpowiednia pielęgnacja to gwarancja długiej żywotności ubrań

Konsumpcyjny tryb życia sprawił, że wiele z nas bez żalu pozbywa się kupionych nieostrożnie dodatków i ciuchów, gdy te się zepsują lub zniszczą. Slow fashion zakłada z kolei większą dbałość o zawartość szafy i nadawaniu jej drugiego życia. Zepsute buty warto więc oddać w ręce specjalisty, rozprute spodnie – do krawcowej, a bluzkę, w której już nie chodzisz – koleżance lub na cele charytatywne. Zastanawiasz się jeszcze, co to jest slow fashion? To także szukanie odzieżowych perełek w second handach.

Krótko mówiąc, „powolna moda” to kupowanie rozsądne, z ostrożnym podejściem do wyprzedażowych okazji, ale przede wszystkim – świadomość własnego stylu i potrzeb.

Trendy & Porady:
Insta News